Vai dienas gaismas terapija mazina nomāktību ziemā?

Dr. Artūra Ancāna viedoklis LTV raidījumā “Revidents”.

No gaismas terapijas jēga ir tad, ja speciālas lampas izmanto katru rītu visu tumšo gadalaiku, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā “Revidents” pauda fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Ilze Hāznere. Tikmēr sertificēts ārsts psihoterapeits Artūrs Ancāns pret šādu terapijas metodi bija skeptisks, jo katra cilvēka organisms ir unikāls un efektīvāka metode prieka un enerģijas iegūšanai tumšajā gada laikā būtu pievēršanās hobijiem.

Ziemā organismā samazinās serotonīna jeb tā sauktā “laimes hormona”  daudzums, tāpēc cilvēki kļūst sagurušāki un nomāktāki. “Serotonīns ir atbildīgs par aktivitātēm, un serotonīna sintēzi un izdalīšanos aktivē dienas gaisma. To sauc arī par laimes, par aktivitātes hormonu. Arī tumšā šokolāde un fiziskās aktivitātes veicina serotonīna sintēzi un izdalīšanos,” pauda Hāznere.

Rehabilitācijas ārste: Galvenais ir regularitāte

“Ja tu gribi izmantot gaismu kā terapeitisko līdzekli, tai jābūt ir spilgtai gaismai. Tāpēc tiek ražotas spilgtās gaismas terapijas lampas, kuras tiek piedāvātas internetā,” skaidroja eksperte. Izvēloties un iegādājoties šādas lampas, jāpievērš uzmanība tam, vai tās ir pietiekami spēcīgas. “Kā iesaka Meijo klīnika un tie, kas dienas gaismas terapijas efektivitāti pēta – lampām ir jābūt vismaz 10 000 luksiem, lai 30 minūtēs tu dabūtu nepieciešamo gaismas enerģiju,” norādīja ārste. Hāznere arī skaidroja, ka to, cik spēcīga ir gaisma, mēra luksos. Šie 10 000 luksi ir 20 reizes spēcīgāks apgaismojums nekā ierastais apgaismojums mājās, un to var pielīdzināt rīta saulei pavasarī. Tiesa, no šādas terapijas jēga ir vien tad, ja to izmanto regulāri.

Ārste pauda, ka dienas gaismas lampas būtu izmantojamas katru rītu visā gada tumšajā laikā līdz pat pavasarim.

Eksperte arī vērtēja, ka tās tik tiešām varētu noderēt grūtniecēm un arī tiem cilvēkiem, kas cieš no sezonas depresijas: “Tad arī tiem, kas lieto antidepresantus. Varbūt psihiatrs teiks citādāk, bet īstenībā, ja tu lieto antidepresantus, iespējams, varēs mīkstināt šo devu.”

Ārsts psihoterapeits labāk iesaka hobijus

Sertificēts ārsts psihoterapeits Artūrs Ancāns pret šādu terapijas metodi gan ir skeptisks. Protams, tā esot iedarbīga, ja to izmanto ārstnieciskos nolūkos, taču par to efektivitāti garīgās pašsajūtas uzlabošanā viņš tik pārliecināts nav:

“Vairums cilvēku tagad ir iepazinuši un iemācījušies vārdus serotonīns (tā dēvētais laimes hormons, kura izdalīšanos aktivizē gaisma – red.), dopamīns, piemēram. Bet vai viņi zina, cik desmiti dažādu receptoru ir, piemēram, serotonīnam ne tikai smadzenēs, bet arī mūsu kuņģa zarnu traktā, kas ir viens no skaidrojumiem, kāpēc, piemēram, dzerot antidepresantus, var būt arī dažādas gastrointestinālās blaknes?”

Ancāns arī izklāstīja, ka šie dažādie receptori ir veidoti no subgrupām, kuras ietekmē mūsu genoms – mūsu vide, ar to domājot epiģenētiku jeb to, ka viens ir tas, kāds ir mūsu ģenētiskais kods, bet cita lieta, kā mūsu gēni šajā kodā izpaužas.

“Es tagad daudz sarunāju ļoti daudz gudru vārdu. Bet es uzreiz pasaku, ka es arī tagad nevarētu pateikt, kura subgrupa ko dara un tamlīdzīgi. Bet tas, ko es gribu pasvītrot –  tā nav klišeja, ka cilvēka ķermenis ir ļoti sarežģīts. Tas ir viens no skaidrojumiem, kāpēc kāds cilvēks uz vienu medikamentu atbild spēcīgāk, otrs vājāk, trešais vispār neatbild, ceturtais atbild ar atbildes reakciju. Mēs nonākam līdz tam, ka nav vienas zāles visiem,” skaidroja Ancāns.

Tāpēc eksperta vērtējumā kāds vēl efektīvāks risinājums, lai atgūtu prieku un enerģiju, ir vienkārši vairāk laika veltīt tam, kas mūs pašus priecē:

“Ja tev palīdz krustvārdu mīklas, tad risini krustvārdu mīklas. Ja tev palīdz šūšana – šuj. Ja tev palīdz slēpošana, tad ej un slēpo, ja to atļauj laikapstākļi. Ja tev patīk pavadīt laiku ar ģimeni un bērniem, pavadi laiku ar ģimeni un bērniem, cik tas ir iespējams. Ja tev patīk un sagādā prieku palikt vienam, tad pavadi laiku viens,” pauda Ancāns.


Raksta avots: https://www.lsm.lv/raksts/dzive–stils/veseliba/vai-dienas-gaismas-terapija-mazina-nomaktibu-ziema-arstu-viedokli-dalas.a440281/?utm_source=lsm&utm_medium=widget-v2&utm_campaign=widget-v2